NIEUWS

Toelichting financiële positie

datum icoon 25-01-2007
readtime icoon 7 min leestijd
Afgelopen weekend is de competitie weer hervat en daardoor lijkt de storm in de media rondom met name de financiële positie van N.E.C., geluwd. Niet dat ik de bedoeling heb om die storm weer aan te wakkeren maar ik denk wel dat het een goed moment is om nog even terug te kijken op de publiciteit van de afgelopen weken en u als supporter nog wat meer toelichting vanuit N.E.C. te geven.

Nogmaals wil ik benadrukken dat we onszelf niet op de borst kloppen van trots omdat N.E.C. op dit moment is ingedeeld in categorie I van het financiële rankingsysteem van de KNVB. Maar we zijn er ook niet nerveus van geworden. Dat lijkt laconiek te klinken maar ik zal u proberen uit te leggen waarom het dat niet is.

Resultaten afgelopen seizoenen
De financiële boekjaren van N.E.C. lopen niet gelijk aan kalenderjaren maar aan voetbalseizoenen, een seizoen (en daarmee dus ook het financiële jaar) begint op 1 juli en eindigt op 30 juni. In het seizoen 2003-2004 en 2004-2005 heeft N.E.C. forse verliezen geleden in de jaarlijkse exploitatie. In beide seizoenen bedroeg het verlies meer dan twee miljoen euro. Een deel van die verliezen waren vooraf voorzien maar in beide jaren hebben de resultaten negatiever uitgepakt dan verwacht. In de loop van het seizoen 2004-2005 is door de directie, in overleg met de Raad van Commissarissen, de nieuwe financiële koers voor de club bepaald en vastgesteld. Uitgangspunt hierbij is dat N.E.C., anders dan veel andere bedrijven, niet als eerste doelstelling heeft om zoveel mogelijk winst te maken maar wel om minimaal met een sluitende begrotingen te werken. De reden waarom wij niet als doelstelling hebben om zoveel mogelijk winst te maken, is omdat wij de overtuiging hebben dat we, zoveel als mogelijk, moeten investeren in de club en dan natuurlijk met name in de kwaliteit van de spelers en de trainers. Wij geloven in de theorie dat, hoe beter de spelers en trainers, des te groter de kans op sportief succes. En hoe groter het sportieve succes, hoe groter het zakelijke succes zal zijn wat daarop volgt en dat betekent meer inkomsten.

Resultaat huidige seizoen
Mede geholpen door de extra inkomsten uit onder andere de nieuwe mediacontracten, maar zeker ook door goede kostenbeheersing en reëel te begroten, zijn we er goed in geslaagd om in het seizoen 2005-2006 de negatieve spiraal om te buigen. Dat seizoen is geëindigd met een winst van 600 duizend euro. De verwachting voor het einde van het seizoen 2006-2007 -waar we nu dus middenin zitten- is dat we in ieder geval break even (geen winst & geen verlies) zullen uitkomen. Voor het volgende seizoen is de doelstelling en uitdaging om ook minimaal break even resultaten te behalen.

Zolang we erin slagen om het bovenstaande waar te maken, zullen we gedurende een seizoen wel een paar momenten kennen waarbij we krap bij kas zitten. De momenten waarop de inkomsten binnenkomen en de momenten waarop de uitgaven moeten worden gedaan lopen namelijk niet altijd gelijk. Ieder jaar dat we winst maken zal onze liquiditeitspositie verbeteren. Datzelfde geldt voor de vermogenspositie van N.E.C. Maar omdat we op voorhand uitgaan van kleine winstjes zal dit allebei, over het algemeen, niet met grote stappen gaan. De vermogenspositie van N.E.C. zal met name kunnen verbeteren door het ontvangen van incidentele baten waarmee feitelijk inkomsten uit verkoop van spelers wordt bedoeld. Wanneer dat zal plaatsvinden is niet te voorspellen.

N.E.C. & Gemeente Nijmegen
Over het onderwerp 'vermogen' wil ik ook graag iets toelichten in relatie tot de positie van gemeente Nijmegen.

In 2003 is het stadion gekocht door de gemeente Nijmegen en sindsdien vindt er met regelmaat officieel overleg plaats tussen de gemeente (wethouders en ambtenaren) en N.E.C. (directie en Raad van Commissarissen). Tijdens die overleggen wordt over veel verschillende onderwerpen die N.E.C. en/of de gemeente aangaan gesproken, maar in ieder geval staat altijd het onderwerp 'financiële prestaties N.E.C.' op de agenda. Onze overlegpartners bij de gemeente zijn volledig op de hoogte van de financiële prestaties en prognoses van N.E.C. Het enige wat we verzuimd hebben is om onze partners op voorhand te informeren over de indeling in categorie I. We hebben daarvoor onze verontschuldiging aangeboden en daarmee is dat uitgesproken. Wat betreft de huurovereenkomst tussen de gemeente en de club zijn er twee onderwerpen die ik wil toelichten. Allereerst gaat het dan om de huurbetaling van N.E.C. aan de gemeente. N.E.C. heeft geen huurachterstand maar heeft wel gezien de eerder in deze column beschreven liquiditeitspositie een afspraak kunnen maken dat de huur onregelmatig betaald wordt. Harde afspraak hierbij is dat aan het einde van het kalenderjaar N.E.C. helemaal bij is met de huur en dat is tot nu toe altijd het geval geweest. Het tweede onderwerp gaat over de afspraken over het opbouwen van een garantievermogen. In het overleg tussen de gemeente en de club is dit onderwerp al meerdere keren aan de orde geweest waarbij N.E.C. zich altijd op het standpunt, zoals hierboven geschreven over de verbetering van het vermogen, heeft gesteld.

KNVB
Bovenstaand verhaal begon ik door te stellen dat we niet nerveus zijn geworden van de categorie indeling door de KNVB. Ondertussen is een plan van aanpak opgestuurd aan de KNVB en krijgen we eind februari te horen of daar nog aanvullingen op moeten komen of dat men hiermee uit de voeten kan. Wij zijn ervan overtuigd dat ons financiële beleid ertoe zal leiden dat we in de loop van volgend seizoen weer in categorie II terecht zullen komen. Dat zal prettig zijn maar zeker ook geen reden om uitgebreid te vieren. Ook dan blijft het belangrijk om met beide benen op de grond te blijven staan en de uitgangspunten van ons financiële beleid te handhaven.

Ik hoop u met deze column voldoende uitleg en inzicht te hebben gegeven over financiële situatie bij N.E.C.

Iedereen die deze column heeft gelezen en niet halverwege is afgehaakt, zal bijna vergeten dat N.E.C. een voetbalclub is en dat we zaterdag een fantastische wedstrijd voor de boeg hebben tegen NAC Breda. Veel plezier zaterdagavond in het McDOS Goffertstadion en laten we met z'n allen Mario Been en zijn elftal fanatiek en positief steunen!